TRENER WSPIERAJĄCY VS. TRENER KRYTYKUJĄCY
Osoby, które uczestniczyły w kilku szkoleniach z pewnością zdają sobie sprawę, że to, jaka atmosfera jest na zajęciach, w znaczącej mierze zależy od trenera i jego metod prowadzenia zajęć.
Gdyby trenerów ustawić na dwóch szalach wagi, na której mierzy się umiejętność motywacji/inspiracji do zmiany, to na jednej szali byliby trenerzy wspierający a na drugiej krytykujący.
TRENER WSPIERAJĄCY to taki, który w pierwszej kolejności w uczestniku szkolenia doszukuje się jego mocnych stron, a następnie obszarów do rozwoju. To trener, który bardzo często chwali, docenia, otacza troską swoich podopiecznych. Mówiąc językiem psychologów: daje duże wzmocnienie pozytywne, które wywołuje reakcje chemiczne w organizmie w postaci wydzielania się hormonów szczęścia i zadowolenia. Tworzy dobrą atmosferę, sprzyjającą współpracy i otwartej komunikacji. Po części wzmocnień pozytywnych trener wspierający przechodzi do tzw. obszarów do rozwoju. Przez zadawanie pytań otwartych, przez doświadczenia w postaci ćwiczeń uczestnicy zajęć zauważają że inni myślą inaczej ? inna perspektywa i że taki sposób także działa.
TRENER KRYTYKUJĄCY to ?wujek dobra rada?. Jak nie raz sam o sobie mówi ?przechodzę od razu do konkretów, czyli mówię: to robicie źle, a tamto beznadziejnie. Zmieńcie swoje działanie/ zachowanie, gdyż w przeciwnym wypadku to raczej nic was dobrego nie czeka?. Trener krytykujący bardzo często ocenia postawę i zachowania swoich uczestników. Postawa i komunikacja trenera krytykującego to postawa agresywna: ważne jest to, co ja mam do powiedzenia. Trener krytykujący, któremu wskaże się że jest ?krytykujący? często usprawiedliwia swoje działanie: doświadczeniem, wiedzą, oszczędnością czasu. Postawa ta nie sprzyja budowaniu relacji i dobrej atmosfery na szkoleniu: agresja bowiem wywołuje agresję.
Z JAKIEGO POWODU JESTEŚMY TRENERAMI WSPIERAJĄCYM?
Bo uważamy, że każdy z nas jest dobry i jednocześnie ma różne talenty i jest na innym poziomie rozwoju i ma prawo nie wiedzieć, nie umieć wszystkiego.
Bo uważamy także, że postawa i komunikacja asertywna, jaką stosuje trener wspierający, jest jedyną drogą do budowania dobrych relacji interpersonalnych, będących fundamentem zaufania.
Bo kierujemy się w życiu zasadą WIN-WIN (wygrany-wygrany), która zakłada szacunek dla dwóch stron rozmowy/ relacji.
Bo jest to zgodne z naszym systemem wartości, w którym każdy człowiek bez względu na płeć, wiek, zdobyte wykształcenie, doświadczenie zawodowe zasługuje na szacunek.
0 komentarzy